RAFAŁ URBACKI / WITOLD MROZEK / STYPA

Reżyseria i performans: Rafał Urbacki / Dramaturgia i support: Witold Mrozek / Gościnnie zaśpiewa: Agata Wąsik / Wideo: Kacper Lipiński / Dźwięk: Jan Suświłło / Video: Maciej Włodarczyk & Maciej Sierpień / qpoznan.tv 2012

Rafał Urbacki - choreograf, reżyser, performer, ur. w 1984 r. na Górnym Śląsku. Studiował reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim i - chwilę - wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukację ruchową rozpoczął w 2005 r. jako tancerz na wózku w Teatrze Tańca „Kierunek” w Bytomiu. Uczeń Iwony Olszowskiej. Rezydent w programie SOLO PROJEKT 2010 w Starym Browarze w Poznaniu – lecture performance Mt 9,7. Choreograf w spektaklach duetu Strzępka/Demirski. Reżyser projektów: kto podskoczy jest pedałem, hej i W Przechlapanem. Od trzech lat porusza się bez pomocy wózka dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu opartej o taniec współczesny i techniki świadomościowe.

Witold Mrozek – dziennikarz, krytyk teatralny, felietonista, ur. w 1986 roku w Bytomiu. Współpracował z Instytutem Muzyki i Tańca. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”, recenzent teatralny „Przekroju”, stale publikuje też w „Dwutygodniku”. Przygotowuje książkę o nowym tańcu. 

Agata Wąsik - wokalistka, niesłyszący muzyk stojący na granicy dwóch światów: dźwięku i ciszy, tegoroczna maturzystka; Jan Suświłło - kompozytor, aranżer. Zajmuje się również nagraniami, produkcją utworów muzycznych i efektów dźwiękowych. Autor muzyki do spektakli teatralnych. Jako klarnecista współpracował z zespołem LudHauza; Kacper Lipiński – tancerz, choreograf. Jako choreograf debiutował spektaklem IME EKTASI w poznańskim Starym Browarze (2007). Obecnie artysta niezależny.

Spektakl "STYPA" 

Kolejny odcinek telenoweli pt. „Rafał Urbacki”. Tancerz na wózku, niepełnosprawny celebryta i homoseksualny eks-oazowicz powraca. W swoich dotychczasowych pracach mierzył się z fałszywym współczuciem i katolickim miłosierdziem, odgrywał kibolskie przyśpiewki i kpił z działań charytatywnych nobliwych filantropów. Choć porusza ważne tematy, najbardziej lubi mówić o sobie.

Tym razem Urbacki – bohater okładek i śniadaniowych telewizji - na warsztat bierze czwartą władzę. Na co i na kogo można skierować kamerę? Co lepiej wyciąć w redakcji i dlaczego nie każdy ma prawo do sprostowania? Kiedy wypowiedź artysty jest poważną opinią, a kiedy – skandalicznym popisem? Również wykluczeni potrafią wykluczać, a liberalne media – cenzurować nie gorzej od tych z Matką Boską w logo.

Wśród innych tabu, będzie też mowa o śmierci. „Chciałbym po tym solo mieć świadomość że zrobiłem coś takiego, że mogę spokojnie już umrzeć”. Brzmi pretensjonalnie? To dopiero początek.

Reżyseria i performans: Rafał Urbacki

Dramaturgia i support: Witold Mrozek

Gościnnie zaśpiewa: Agata Wąsik

Wideo: Kacper Lipiński

Dźwięk: Jan Suświłło

Video: Maciej Włodarczyk & Maciej Sierpień / qpoznan.tv 2012

TEATR NIEZALEŻNY TV to autorski projekt Fundacji Teatru Ósmego Dnia oraz qpoznantv zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Realizacje w ramach projektu