THE PENGUIN'S THEATRE / "SALA SAMOBÓJÓW"

Video: Maciej Włodarczyk & Maciej Sierpień / qpoznan.tv 2012

Egzystująca lekko, naddająca komentarz do jednolitego, ciężkiego, syntetycznie ułomnego, samonadgryzającego się świata, grupa, której istotą działania jest twórcza swoboda i brak zobowiązującego kanonu nazwisk, lektur i form. Proponująca (wiadomo) niepewność i refleksję w miejsce samozadowolenia, samorealizacji (każdego samo-) i oklepany tzw. cios-off w konwencjonalnie przyjemne oraz łatwe sobie b y c i e.

Powstali w 2012: debiutują jako grupa.

O filozofii projektu „SALA SAMOBÓJÓW”

Największym osiągnięciem nowoczesności lub tego, co pragniemy nazywać systemem, jest to, że potrafiła przeniknąć każde ludzkie wnętrze obrazem zewnętrznym i nadać temu przeniknięciu status pysznej pewności. Ten obraz jest wytworem opresyjnym, niszczącym, szatkującym, a jednocześnie jedynym możliwym sposobem przyswajania świata. Są ludzie, którzy nigdy nie byliby zakochani, gdyby nie słyszeli o miłości. Są ludzie, którzy nigdy by nie cierpieli, gdyby nie zobaczyli, ile korzyści i przyjemności zapewnia „ból”. Są i tacy, pochłonięci w swej kategoryzującej, narcystycznej pewności, którzy sądzą, że jeśli odczytają o b r a z, mają prawo do manipulowania cierpieniem / niecierpieniem, autentycznością / nieautentycznością Innego. Dzięki nim system dzieli i rządzi.

Video: Maciej Włodarczyk & Maciej Sierpień / qpoznan.tv 2012

TEATR NIEZALEŻNY TV to autorski projekt Fundacji Teatru Ósmego Dnia oraz qpoznantv zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Realizacje w ramach projektu